Így marad sokáig szép és hordható az ékszered

 

Az előző posztban látványos, akár otthon is elkészíthető, mutatós ékszertartó-ötleteket gyűjtöttem össze.

Az ékszerek tárolása során azonban nem mindig az esztétikum az elsődleges szempont, hanem a praktikum és a védelem.

Hiszen a kiegészítőket ugyanúgy szeretjük, mint a ruhatárunk darabjait, ugyanolyan gonddal választjuk ki és viseljük, nem hátrány ezért, ha az ékszereink, még ha bizsuról is van szó, sokáig szépek és hordhatók maradnak, hogy minél tovább tudjunk örülni neki.

Mi az, amire figyelni kell az ékszereid tárolásakor?

A legfontosabb szempont, hogy a meglévő ékszereid milyen tárolást, ápolást igényelnek, amikor éppen nem viseled őket. A különböző típusú ékszereknek különböző igényeik vannak a tárolás terén is.

A hosszú, nagyobb elemekből álló láncok, üveggyöngyös ékszerek könnyen összegubancolódnak, ha együtt, ömlesztve tárolod őket. Felakasztva, felfüggesztve tárold őket, ha van rá elegendő helyed, vagy jó szolgálatot tehet egy rekeszekre osztott, bélelt fiók vagy doboz, amiben külön-külön elhelyezhetők.

Az organza vagy selyem szalagok is hajlamosak a gyűrődésre, ezeket is alkalmasabb fellógatva tárolni, ha gyakran hordod. Ha ritkán viseled, akkor tárolás közben is porosodhat, ebben az esetben inkább dobozt, organza vagy egyéb ékszertartó tasakot javaslok, természetesen minden darabnak külön, hogy ne akadjanak össze.

A sodronyra (cápazsinórra) fűzött ékszereknél ügyelj arra, hogy ne törjön meg, mert ezzel elveszítheti szép formáját a lánc/karkötő.

A gumis damillal készült karkötőknek nem tesz jót, ha fellógatva tárolod őket, nekik inkább egy doboz/fiók vagy zsákocska a megfelelő tároló. Én a legmegfelelőbb helynek egy nagyobb, rekeszes dobozt vagy fiókot tartok, amelyet kibélelhetsz szivaccsal, filccel, hogy a sérülésektől még akkor  is megóvhasd az ékszereidet, amikor éppen nem viseled őket.

Nagyon jó ötlet egy-egy filc vagy karton dobozkát beszerezni a kisebb ékszerekhez, fülbevalókhoz, karkötőkhöz. Ha sok ékszered van, akkor pedig egy többfiókos, rekeszekre osztott ékszertartó doboz a legpraktikusabb.

Jó megoldás az organza, selyem, bársony ékszerzsákocskák használata is – a tőlem vásárolt ékszereket minden esetben ilyen csomagolás kíséretében küldöm el neked, így ha éppen nem viseled az ékszert, ebben tárolhatod.

Bármitartó mint ékszertartó – ez is nagyon jó ötlet, és még mutatós is. Eszter fa alapjaival és színes boldogságfonalaival magad is elkészítheted a kívánt méretben a saját bármitartód, de ha nem tudsz horgolni (mint ahogy én sem), akkor szívesen el is készíti neked az igényeid szerint. A képen szereplő szürke-rózsaszín bármitartómat is ő készítette.

Ahhoz, hogy ékszereid sokáig szépek maradjanak, a következőkre ügyelj még:

A készülődés, öltözködés során mindig az ékszerek felhelyezése legyen az utolsó lépés, hisz a vizes, testápolós bőr, a smink vagy a parfüm is oldhatja a bizsuk külső rétegét.

Ugyanígy figyelj arra, hogy sportolás, zuhanyzás, takarítás közben se viseld az ékszereidet, az izzadság, víz, vegyszerek ártalmasak lehetnek számukra. Egyes gyűrűket egy egyszerű kézmosás idejére is ajánlatos levenni.

Ne aludj fülbevalókkal a füledben és láncokkal a nyakadban. Azon kívül, hogy alvás közben esetleg a nagyobb elemek kényelmetlenséget okozhatnak, megtörhetnek, sérülhetnek is az ékszerek.